Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | PVC |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial usage |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finish | Matte ,Gloss ,Velvet |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial usage |
| Thickness | 1.2 mm |
We, Concept Labels & Packaging Co. from 2014 are Manufacturing a high-quality range of FMCG and Self Adhesive Labels. Offered products range consists of FMCG Labels, Self-Adhesive Labels and Die Cut Labels. Using the finest class material along with the latest machinery, these offered ranges are recommended by our customers for their easy to use, durability, lightweight and seamless finish.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Adhesive Paper |
| Printing Type | Flexo |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Advertising |
| Finishing | Matte or Gloss |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Multicolor |
| Feature | Strong Gumming |
| Brand | Concept labels |
| Laminated | Gloss or matte |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Material | PP / PE / Chromo |
| Packaging Type | Roll \ Sheet |
| Adhesive Side | Single Sided |
Due to prosperous industry practice, we are involved in providing a broad range of Self Adhesive Label. This range is enormously employed owing to their reasonable rates and strong nature.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Thickness | 1-2 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/ Application | Packaging |
| Paper Type | pp,pe,metallic,transaparent |
| Material | PVC |
| Roll Length | 1-100m |
| Pattern | Printed |
With the help of advanced facility, we are capable to provide an extensive range of PVC Labels. In addition, we also provide customized options to cater the diverse demands of our patrons.
Additional Information:
Product Details:
| Material | Adhesive Paper |
| Color | Multicolor |
| Application | Pharmaceutical industry |
| Shape | Round |
| Thickness | 0.5 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Adhensive | Permanent adhesive |
| Usage | Commercial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PP |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Thickness | 3 to 10mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Usage/ Application | Packaging |
| Paper Type | PP , PE ,Metallic ,Transparent |
| Packaging Type | Roll |
| Length | 0-100m |
| Finish Type | Glossy |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Matt Or Gloss Uv |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Usage/ Application | Packaging |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Paper Type | pp |
| Finishing | Glossy |
| Surface | gloss uv |
| Thickness | 1 mm |
| Finish Type | Glossy |
| Shape | Flat |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Waterproof |
Additional Information: