Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Finish Type | Glossy |
| Design | Printed |
| Usage | Industrial |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Product Type | Self Adhesive Labels |
| Usage | Commercial |
| Material | Chromo,PP,PE,PVC,PET,Vinyl,Polyester,Synthetic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Color | White |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Size | 1x1 inch |
| Material | PVC |
| Color | Multicolor |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Packaging Type | Roll or Sheet Form |
| Finishing | Matte or Gloss |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Color | Multicolor |
| Design Type | Roll |
| Surface Finish | Matte, Glossy |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Concept Label |
| Patten | Printed |
| Usage | Commercial |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Material | Polyester |
| Adhesive Type | strong gumming |
| Color | multi color |
| Finishing | gloss |
| Tamper Proof | yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Adhesive | Acrylic |
| Usage | Custom Sticker |
| Features | Anti-Counterfeit |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Product Type | Sticker Label |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Polypropylene |
| Packaging Type | Packet |
| Surface Finishing | matte or gloss |
| Pattern | Printed |
| Is It Lamination | Laminated |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Food |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Paper |
| Packaging Type | Box |
| Usage | Advertising |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Color | multicolor |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PVC |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 0.02 mm - 0.07mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Packaging Type | Roll / Sheet |
| Color | Upto 8 Color |
| Material | PVC |
| Product Type | Stickers |
| Thickness | 80 micron - 160 micron |
| Brand | Concept Label |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Packet |
| Waterproof | yes |
| Usage | Seal |
| Thickness | 1 mm |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Waterproof |
| Usage | Bottled Beverage |
| Material | PET |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance Our automotive labels are designed to meet the highest industry standards and are suitable for a wide range of applications, from identifying individual parts and components to tracking and tracing entire vehicles. Our labels are available in various sizes, shapes, and materials to meet the specific needs of your automotive applications.
Additional Information:
Product Details:
| Availability | On Order |
| Material | Vinyl |
| Surface Finishing | Gloss / Matt / Texture |
| Finishing | Gloss,Matt,Textured |
| Item Type | Sticker |
| Label Material | Non-Tearable |
| Printing Color | Upto 8 Color |
| Printing Side | Top |
| Product Type | Sticker |
| Type | Self Adhesive |
Additional Information:
Product Details:
| Color | Golden |
| Material | PVC |
| Packaging Type | shrink & wrap |
| Shape | any shapes |
| Finishing | matt ya gloss |
| Sheet Size | roll & sheet |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Packaging Type | Carton boxes |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.45 mm |
| Material | PE |
| Waterproof | Yes |
| Pattern | Printed |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Pattern | Printed |
| Product Type | Sticker Label |
| Self Adhesive | Yes |
| Material | PVC |
| Usage | Electronic Parts |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PVC |
| Packaging Type | roll or sheet form |
| Surface Finishing | matte or gloss |
| Brand | Concept Label |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.002 mm |
| Pattern | Printed |
| Shape | Square |
We, Concept Labels & Packaging Co. from 2014 are Manufacturing a high-quality range of FMCG and Self Adhesive Labels. Offered products range consists of FMCG Labels, Self-Adhesive Labels and Die Cut Labels. Using the finest class material along with the latest machinery, these offered ranges are recommended by our customers for their easy to use, durability, lightweight and seamless finish.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Packaging Type | Roll / Sheet |
| Brand | Concept Label |
Features:
Excellent printing across different face stocks
Multi color printing
Available at affordable cost
Powerful, flexible architecture
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Vinyl |
| Brand | Concept Cable |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8x12 inch |
| Usage | Custom Sticker |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Multicolor |
| Label Type | Gloss or Matte Uv laminated |
| Usage/Application | Advertising |
| Material | PP ,PE ,METALLIC ,TRANSPARENT |
| Country of Origin | Made in India |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Packaging Type | Roll or Sheet Form |
| Color | Multicolor |
| Surface Finishing | Matte or Gloss |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Color | White/Transparent/Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Vinyl |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: