Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 0-50 mm |
| Shape | Rectangular |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Our firm is a leading name, involved in providing a comprehensive series of Beverages Labels. Presented range is immensely admired owing to their top performance and reasonable rates
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PVC |
| Roll Length | 30 m |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finish | gloss |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 0.02-0.5 mm |
| Finish Type | Glossy |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Usage/ Application | Packaging |
| Material | Paper |
| Packaging Type | Packet |
| Paper Type | pp |
| Pattern | Printed |
| Surface | gloss or matte |
| Thickness | 1mm |
| Finish Type | Glossy |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |