Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Material | Vinyl, Polyethylene |
| Size | 20 mm - 12 inches |
| Packaging Type | Can |
| Surface Treatment | Embossing |
Features:Easy to applyLong lifeExcellent qualityExcellent gumming qualityResistance to extreme environment conditionsAvailable at affordable costDurabilityColorfastnessChemical resistanceOur automotive labels are designed to meet the highest industry standards and are suitable for a wide range of applications, from identifying individual parts and components to tracking and tracing entire vehicles. Our labels are available in various sizes, shapes, and materials to meet the specific needs of your automotive applications.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Paper Type | PP strong gumming |
| Height | 200 mm |
| Product Type | Battery labels |
| Finish Type | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Self Adhesive | Yes |
| Application | Advertisement |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1 - 2 mm |
| Material | PVC |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance