Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PVC |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 1-2 mm |
| Pattern | Printed |
| Finishing | matt or gloss uv |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1-50 mtr |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Chromo Paper |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Usage | For Printing Purpose |
| Thickness | 0.5-1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Color | Multicolor |
| Material | PVC |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | PP |
| Surface Finishing | Matt or Gloss Uv |
| Packaging Type | Roll or Sheet form |
| Color | Multicolor |
| Is It Laminated | Laminated |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Adhesive Paper |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Advertising |
| Printing Type | Flexo |
| Finishing | Matt or Gloss uv |
| Country of Origin | Made in India |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Type | Glossy |
| Material | PVC |
| Color | White |
| Advertisement | water proof & non- terrible |
| GSM | 60 micron |
| Self-adhesive | self adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Purpose | Outdoor |
| Adhesive | Repositionable |
| Finish | Gloss |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll or sheet form |
| Printing Type | Flexo |
| Color | Multicolor |
| Shape | Rectangular |
| Material | Paper |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.004 mm |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Material | As required |
| Color | Any |
| Pattern | Any |
| Size | Any |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Paper |
| Color | multicolor |
| Pattern | Printed |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Paper |
| Pattern | Plain |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Printed |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Usage/ Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Paper Type | PP , PE , METALLIC , TRANSPARENT |
| Product Type | Self Adhesive Labels |
| Finish Type | Glossy |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Round |
| Material | Paper |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Type | Glossy |
| Packaging Type | Roll |
| Color | multicolor |
| Self-adhesive | yes |
| Paper Thickness | 0.5-1mm |
| Finishing | matte or gloss |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Vinyl |
| Usage | Advertising |
| Pattern | Printed |
We, Concept Labels & Packaging Co. from 2014 are Manufacturing a high-quality range of FMCG and Self Adhesive Labels. Offered products range consists of FMCG Labels, Self-Adhesive Labels and Die Cut Labels. Using the finest class material along with the latest machinery, these offered ranges are recommended by our customers for their easy to use, durability, lightweight and seamless finish.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Material | Paper |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 80 micron - 160 micron |
| Laminated | Yes |
| Type | Adhesive Sticker |
Additional Information:
Product Details:
| Type | Sticker |
| Packaging Type | Roll / Sheet |
| Color | Upto 8 Color |
| Material | Vinyl |
| Available Material | Vinyl, PP, PVC, PET |
| Product Type | Self Adhesive Sticker |
| Usage | Commercial |
| Pattern | Printed |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Type | Glossy |
| Size | 100x50mm |
| Packaging Type | roll or sheet form |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Type | Glossy |
| Packaging Type | shrink & wrap |
| Color | multicolor |
| Decorative Sticker | labels |
| Polished | gloss uv |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Packaging Type | Packet |
| Polished | Matt or gloss |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polypropylene |
| Thickness | 1.3 mm |
We, Concept Labels & Packaging Co. from 2014 are Manufacturing a high-quality range of FMCG and Self Adhesive Labels. Offered products range consists of FMCG Labels, Self-Adhesive Labels and Die Cut Labels. Using the finest class material along with the latest machinery, these offered ranges are recommended by our customers for their easy to use, durability, lightweight and seamless finish.
Additional Information:
Product Details:
| Material | Adhesive Paper |
| Packaging Type | Roll / Sheet |
| Printing Type | Flexo |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Foil |
Features:
Easy to apply
Long life
Excellent quality
Excellent gumming quality
Resistance to extreme environment conditions
Available at affordable cost
Durability
Colorfastness
Chemical resistance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15000 Piece |
| Color | White |
| Pattern | Printed |
| Finish Type | Matte |
| Self Adhesive | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PET |
Features: Easy to apply Long life Excellent quality Excellent gumming quality Resistance to extreme environment conditions Available at affordable cost Durability Colorfastness Chemical resistance
Product Details:
| Color | Multi Color |
| Size | Any |
| Shape | Any |
| Finishing | Gloss / Matt |
| Customisation | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12000 Piece |
| Packaging Type | Packet |
| Customized | Yes |
| Material | Paper, PP, PE, Tranparent, Metallized |
We provide following Labels for Food Industry.
Self Adhesive LabelsRoll Form LabelsSheet Form LabelsAdhesive LabelsPrinted LabelsMetallized LabelsRoll LabelSheet LabelsNon Adhesive LabelsDie Cut LabelsBlade Cut LabelsLabels With Holographic StripLabels With Foil StampingHolographic Strip LabelsFilmic LabelsFilmic Printing LabelsClear On Clear LabelsBarcode LabelsBar Code Printing LabelsCustomized Bar Code LabelsTamper Proof LabelsCustomized Tamper Proof Labels
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Industrial |
| Adhesive Side | Back |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: